Panevėžio, Anykščių ir Duobelės (Latvija) rajonų gyventojams skirtas projektas „Amatas kaip vaistas nuo atskirties“ jau baigiasi. Trumpai apžvelkime, ką per pastaruosius dvejus metus nuveikėme ir kokius rezultatus pavyko pasiekti.
Tarptautinio projekto pradžia sutapo su pasauline pandemija, tačiau tai nesutrukdė vykdyti veiklų. Per pirmuosius projekto įgyvendinimo metus buvo sukurta metodologija „Motyvuotas kurti. Metodinis vadovas mentoriams, kaip dirbti su atskirtį patiriančiomis bendruomenėmis“. Šią metodologiją nuotoliniu būdu, pasitelkusi visas turimas žinias ir patirtis, sudarė projekto ekspertų komanda – psichologės Lina Bagdonavičienė, Jolanta Griciūtė, Dita Leinertė (Latvija) bei ekspertų komandos koordinatorė Gunita Kaktaniecė (Latvija). Metodologija skirta amatininkams, menininkams bei visiems, kurie dirba ar planuoja dirbti su atskirtį patiriančių bendruomenių nariais. Kiekvienas mūsų tam tikru gyvenimo etapu galime jausti atskirtį ir sunkumus motyvuojant save veikti. Atskirtis šiuo atveju suprantama kaip gyvenimas nuo miesto nutolusiose bendruomenėse, jauna ar vieniša tėvystė, motinystė, pensinis ar priešpensinis amžius, negalia, laikotarpis grįžus iš įkalinimo įstaigos ir pan.
Kūryba bei amatininkystė šiame projekte užima labai svarbią vietą. Būtent todėl, sukūrę metodologiją, projekto ekspertai šios metodologijos pagrindu apmokė dvi grupes amatininkų, menininkų ir kūrėjų iš Lietuvos bei Latvijos, kaip tapti mentoriais bei motyvuoti atskirtį patiriančių bendruomenių narius. Mokymuose įgytas žinias mentoriai galėjo pritaikyti vėlesnėse projekto veiklose – vesdami teorinius bei praktinius mokymus nutolusioms, atskirtį patiriančioms bendruomenėms. Projekto dalyviai turėjo galimybę susipažinti ir išbandyti keramikos, mezgimo, tekstilės, medienos, popieriaus ir panašias veiklas, išgirsti mentorių sėkmės istorijas, kaip jie savo hobi pavertė verslu ar papildomu pajamų šaltiniu. Amatai, tai sritis, kuri gali prisitaikyti prie žmogaus gyvenimo ritmo – galima kurti namuose, jei neturi transporto kasdien važinėti į didmiestį, sunku judėti ar intensyvus ritmas auginant mažus vaikus neleidžia dirbti pagal kažkieno kito nustatytą darbo grafiką. Jau nekalbant apie terapinę rankdarbių naudą, socializacijos galimybes, steigiant bendraminčių būrelius ir pan.
Būtent apie tai buvo šis projektas „Amatas kaip vaistas nuo atskirties“ (Med-Craft Nr. LLI-532), kurį VšĮ „Panevėžio verslo konsultacinis centras“ įgyvendino kartu su partneriais – vykdančiuoju partneriu VšĮ „Anykščių menų inkubatorius – menų studija“ ir „Duobelės suaugusiųjų mokymo ir verslo paramos centras“.
Daugiau informacijos apie projektą, veiklas, akimirkas iš renginių, taip pat elektroninę leidinio versiją lietuvių ir anglų kalbomis, galite rasti čia: https://pvkc.lt/projektai/latlit-projektai/ .
Projektą finansuoja Europos Sąjunga.
Projekto biudžetas – 217 126,00 Eur, Europos regioninės plėtros fondo finansavimas – 184 557,10 EUR.
2014 – 2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa siekia prisidėti prie darnaus programos teritorijos vystymosi padėdama jai tapti patrauklia ir konkurencinga vieta gyventi, dirbti ir apsilankyti.
Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako VšĮ Panevėžio verslo konsultacinis centras. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.
Informacija apie programą: www.latlit.eu; www.europa.eu; #LATLIT